VÝROČÍ 

100 LET OD NAROZENÍ VLADIMÍRA BOUDNÍKA / 110 LET OD NAROZENÍ BOHUMILA HRABALA

2. 4. 2024 / Text: Radvan Pácl / Foto: Miroslav Pokorný, Archiv Tomáše Mazala


100 LET OD NAROZENÍ VLADIMÍRA BOUDNÍKA / 110 LET OD NAROZENÍ BOHUMILA HRABALABohumil Hrabal, Jiří Zahajský (Něžný barbar / postava Já)

Několik poznámek k V. B.
V době „normalizace“ bylo v české kultuře velmi málo výtvarných umělců, kteří byli svým životem a dílem pro ty, kdo se chtěli vydat neúřední cestou, tak inspirativní jako Vladimír Boudník. Tvořil mimo struktury, nebyl závislý na prodeji svých prací a nedělal tvůrčí kompromisy. Není pochyb o tom, že je to inspirativní i pro dnešní dobu.
Nikoli náhodou se s jeho jménem mnozí poprvé setkali prostřednictvím samizdatu, nejčastěji v próze Bohumila Hrabala Něžný barbar (1973). Kdo se pohyboval na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let v Praze, mohl jeho grafické listy často také vidět v pražských antikvariátech. Hlavně v Dlážděné nebo Karlově ulici, na Malém rynku a později také třeba na Můstku. Tam všude průběžně probíhala Boudníkova „výstava“. Nebylo neobvyklé, že jsme si s kamarády povídali o tiscích, které v antikvariátech visely zpravidla dlouho. Jejich cena mnohdy odpovídala zhruba našemu měsíčnímu příjmu. Něco kolem tisíce korun. Ale daly se získat i levnější, záleželo na formátu a barevnosti. První Boudníkovu grafiku jsem si koupil v antikvariátu na Můstku, stála kolem 500 Kčs. Domů jsem to vzal oklikou přes Malou Stranu a stavil se u Filipa Topola, kde jsme si tisk společně prohlíželi. Pak jsem si ji pověsil v ateliéru nad postel. Ojedinělá putovní výstava se zastávkami v Liberci, Brně a Ostrově nad Ohří byla v roce 1984 opravdová kulturní událost. (…)
Viktor Karlík / Bubínek Revolveru / RR 15. 3. 2024

https://www.bubinekrevolveru.cz/vladimir-boudnik-100

Libor Fára /výprava Něžný Barbar/, Miloslav Štibich, Petr Čepek /Vladimír/, Jiřina Třebická /Marie.
Vladimír Boudník / Odhmotnění hmoty

 

 Další články