PREMIÉRA 

Beata Parkanová

2. 4. 2024 / Text: Markéta Kočí Machačíková / Foto: Pavel Nesvadba


Beata ParkanováSpisovatelka, scenáristka a režisérka Beata Parkanová (*1985) vyrůstala ve Velkém Meziříčí a v Jihlavě. Po jihlavském gymnáziu dokončila středoškolská studia v Praze na Soukromém Gymnáziu Josefa Škvoreckého. Absolvovala obor scenáristika a dramaturgie na FAMU.

Než se začala naplno věnovat filmařské praxi, vydala v roce 2005 svou první knihu MOJE VTIPNÝ PEKLO o životě dívky na střední škole. Později navázala ještě částečně autobiografickou prózou OD SEBE, K SOBĚ (2012), na níž spolupracovala s Alexandrou Škampovou a v níž se obě autorky zamýšlí nad svým dětstvím, tvorbou nebo přátelstvím. Na svém kontě má také dvě knihy pro děti, DĚTI DĚTEM: HRAJEME SI (2013) a BASÍK A HOUSÍK (2015).
Režijní práci si vyzkoušela nejprve na krátkometrážních snímcích KDYŽ MUŽ NEVÍ (2011) a CHVILKY (2013).
Stejně jako druhý jmenovaný se jmenuje i její první celovečerní film – CHVILKY (2018), pod nímž je podepsaná jako scenáristka i režisérka. Mladá žena se v něm snaží zabránit zbytečným konfliktům, a tak raději v každodenních situacích se svými blízkými potlačuje sebe a svoje touhy a potřeby, což se zdá být postupně stále bolestnější a bolestnější. Jenovéfa Boková získala za hlavní roli Cenu české filmové kritiky i Českého lva.
Ve druhém celovečerním snímku SLOVO (opět ho napsala i režírovala) z roku 2022 s Gabrielou Mikulkovou a Martinem Fingerem v hlavních rolích, čerpala částečně ze skutečných osudů svých prarodičů. Film byl oceněn na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, a to hned dvakrát – za nejlepší režii a mužský herecký výkon Martina Fingera. K filmu vyšla i deska duetů Slovo, Beata je na desce autorkou všech písňových textů.
Její třetí celovečerní film SVĚTÝLKA vyprávěný z pohledu malé holčičky, která je u prarodičů na prázdninách, na svou premiéru právě čeká.
Na úspěšnou spolupráci s Martinem Fingerem Beata navazuje i ve svém divadelním debutu MILÁ EVIČKO, MILÝ LUĎKU, který se odehrál právě na jevišti Činoherního klubu. Námět je opět biografický, vychází ze skutečné dochované korespondence mezi Beatinými prarodiči – Evou a Luďkem – a deníkových záznamů, které si Luděk psal na sklonku života v psychiatrické léčebně. V roli Evičky se doplňují Daniela Kolářová, Lucie Žáčková a Romana Widenková.

 Další články