Marek Taclík

Marek Taclík27. 9. pá 19:30

V divadle začínal jako kulisák v Činoherním studiu Ústí nad Labem. V roce 2000 ukončil studium  DAMU. Od roku 1998 hrál v CD 94 v Divadle v Celetné a v Divadelním spolku Kašpar.

Členem ansámblu Činoherního klubu byl v letech 2001-2004. Po dvou letech členství v Dejvickém divadle se stal hercem na volné noze. V Činoherním klubu ale stále hraje bez přestávky. Jeho první rolí byla Vdova v Shakespearově ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY, později vynikl jeho Eduard v Koltèsově NÁVRATU DO POUŠTĚ, farář v Egressyho PORTUGÁLII, Dan Shapirovo v Mametově SEXUÁLNÍ PERVERZI V CHICAGU a Michal v McDonaghově PANU POLŠTÁŘI. Od roku 2002 hraje po boku Jaromíra Dulavy Valena Connora v McDonaghově OSIŘELÉM ZÁPADU.

Spolupracuje hojně s televizí a filmem, po dvakrát za tuto práci získal cenu na festivalu Novoměstský hrnec smíchu.

„Poprvé, když jsem přišel do Činoherního klubu, hned jsem tady spal. Probudil jsem se v cizím bytě, postýlka dobrá, nějaká stěna, a když jsem vstal, zjistil jsem, že přede mnou je hlediště. To jsem byl v prváku na DAMU. Pak jsem se tady stal sexy ženou, když jsem zkoušel s Michalem Langem ve Zkrocení zlé ženy. S Romanem Polákem jsem dělal Návrat do pouště, to byla zajímavá zkušenost, a potom Krečinský s Martinem Čičvákem. Ve slavném českém divadle jsem začínal se dvěma slovenskými režiséry, s jedním moravským, a pak konečně s Ondrou Sokolem ze Šumperka.

Když vyšlo obsazení na Osiřelý západ, šel jsem za Ondrou a řekl jsem mu, ať mě z toho vyndá. Bylo to dole u baru. On říkal: ‘Proč?’ A já, že nemůžu zkoušet s Michalem Pavlatou a s Lálou Dulavou, protože mě nemají rádi a bude to boj a zbytečná pruda. Paradoxně teď vůbec nevím, proč jsem to dělal. Nebál jsme se, spíš to byla taková hrdost. Nebudu přeci s někým soupeřit! Strašně jsem se v tom mýlil.

Začala první čtená, úplně jak jsem předpokládal: Co tenhle chlápek v tomhletom divadle vůbec dělá? Prvních čtrnáct dní bylo napjatých, pak to opadlo, ale futr to bylo takové oťukávání. Všichni čekali, co z té nuly vypadne. Ale to jsem nevěděl ani já. Rozjely se zkoušky a okamžitě jsem začal být nadšenej z McDonaghova textu a z toho, jak Ondra pracoval. Strašně mě učil, to jsem ani tenkrát nevěděl. Jak napětí povolilo, tak samozřejmě zase začalo sílit. Začal vnitřní boj s Lálou Dulavou. Vztahy byly furt napjatý. Ondra připomínkoval Lálu přeze mě, což taky nebylo lehký. Michal Pavlata byl první, kdo začal říkat: ‘Tak s tímhle člověkem jo. Sice mu není rozumět přes první řadu, někdy ani v první řadě a velmi často ani na jevišti, ale budeme s ním zkoušet.’

Zkoušeli jsme s Dulavou na jevišti a najednou jsem zjistil, že je to partner partnerů. Ale zvyknout si na jeho způsob práce, bylo šílený. Až do generálkového týdne bylo velké napětí, lítaly dveře, chodil jsem na připomínky na balkon, abych nemusel sedět dole. Během připomínek Lála odcházel, protože se mu spouštěla krev z nosu. Všechno to byla součást intenzivní práce a nervů. Při generálce jsem naházel sošky do hlediště, trochu mi ruplo v bedně. Nikdy předtím, ani potom se mi to nestalo. Naházel jsem tam ty Sršňovy sošky a všechny rekvizity, ale nikomu jsem neublížil. Ta představa, jak by to dopadlo, kdybych trefil ředitele při generální zkoušce soškou! To bych asi dneska trhal lístky v Ústí nad Labem, nebo sbíral jahody ve Skotsku. Ale jak jsem byl v amoku, nikoho jsem netrefil. No a dneska je Jaromír Dulava nejlepší partner na jevišti ve všech hrách, co po divadlech hraju. To, že jsme tohle ustáli, je jedna věc, další byla ta výjimečná parta, která makala v zákulisí, a nejdůležitější byl Ondrův přístup.

Teď jsem v Dejvickém divadle, ale furt mě tam berou jako z Činoherního klubu a v Činoheráku zase jako z Dejvického divadla. Furt sedím na jedné židli v Činoherním klubu.”

 

Marek Taclík v knize ČINOHERNÍ KLUB 1965–2005

 

nejbližsí termíny představení

Martin McDonagh: OSIŘELÝ ZÁPAD

27. 9. pá 19:30

Martin McDonagh
OSIŘELÝ ZÁPAD

Příběh lásky bratrů, kteří se uměním mučit jeden druhého chtějí zapsat do Guinessovy knihy rekordů. Brutální a dojemná komedie.

režie Ondřej Sokol

MACBETH premiéra 21. 3. 2022

MACBETH premiéra 21. 3. 2022

Děkujeme všem za včerejší premiéru MACBETHA a dnes večer se hned vrháme do první reprízy. zleva: Bořek Slezáček, Vasil Fridrich, Petr Matyáš Cibulka, Václav Šanda, Viktor Zavadil, Zbyněk Fric, Marek Frňka, Lucie Žáčková, Martin Finger, Kryštof Bartoš, Jakub Král, Dalibor Gondík, Marta Dancingerová, Lenka Skopalová, Jana Břežková, Sandra Černodrinská, Marek Taclík  
více
ROZLOUČENÍ NAMÍSTO DERNIÉRY

ROZLOUČENÍ NAMÍSTO DERNIÉRY

Luigi Chiarelli MASKA A TVÁŘ „Kdo chce ujít směšnosti, ten do ní určitě co nejdřív spadne.“ Málem krvavá groteska. MASKA A TVÁŘ Luigiho Chiarelliho patřila od premiéry 11. prosince 2002 do svého posledního představení 3. února 2020 k nejoblíbenějším představením Činoherního klubu.
více
Činoherní kalendář 2021

Činoherní kalendář 2021

Milí diváci, na našich sociálních sítích jsme celý leden věnovali našemu Činohernímu kalendáři na rok 2021 a nyní je kompletně venku! Snad Vás vize hereček a herců pro tento rok pobavily.
více