Peter Shaffer
EQUUS

Jak vysvětlit oheň? A jak ho zkrotit? Sugestivní drama o temných zákoutích lidské duše.

Stal se zločin. Alan Strang – vlastně ještě kluk – v jezdeckých stájích nedaleko Winchesteru oslepil šest koní kovovým bodcem. Renomovaný psychiatr Martin Dysart je postaven před nelehký úkol pokusit se odhalit a snad i pochopit, co ho k tomu vedlo. Přestože je vyhořelý Dysart zvyklý na ledacos, tento případ ho svou znepokojivostí vytrhne z každodenní rutiny a začne ho až nebezpečně zajímat. A dost možná zpochybní vše, čím si byl až dosud jistý.

ALAN: ŘEKL JSEM VÁM TAJEMSTVÍ, TEĎ MI MUSÍTE NĚJAKÉ PROZRADIT VY.

Co je ještě normální a co už je extrémní? Kdo o tom rozhoduje? Kdy se vášeň mění v posedlost? A je možné ji rozumem vysvětlit? Je lepší vznítit se nebo nikdy nezahořet?
Obětovali jsme své prapůvodní potřeby a instinkty na oltář civilizace?
Kontroverzní hra o pochybnostech, o tom, co všechno nás vede v našem počínání, o hledání smyslu, jiskry, něčeho, co nám chybí a co potřebujeme, ale od čeho podvědomě utíkáme ze strachu, že se spálíme.

DYSART: NEMŮŽU SKOČIT, PROTOŽE UDIDLO MI TO NEDOVOLÍ, A MOJE VLASTNÍ ZÁKLADNÍ SÍLA – KOŇSKÁ SÍLA – JE PŘÍLIŠ MALÁ.

Hru uvádíme v čerstvém překladu Pavla Dominika.

DORA: PAMATUJU SI, JAK JSEM MU VYSVĚTLOVALA, ŽE TO SLOVO POCHÁZÍ Z LATINSKÉHO VÝRAZU PRO KONĚ: EQUUS. VÍM, ŽE ALANA FASCINOVALO. ASI PROTO, ŽE DO TÉ DOBY NENARAZIL NA ŽÁDNÉ SLOVO SE DVĚMA „U“ VEDLE SEBE.

Sir Peter Shaffer (1926 – 2016), britský dramatik a scenárista, získal za svůj život řadu ocenění. Vedle divadelních cen to byl v roce 1985 Oscar za scénář k filmu AMADEUS, který režíroval Miloš Forman.   
Hru EQUUS napsal v roce 1973. Po úspěšných uvedeních v Národním divadle v Londýně a na newyorské Brodwayi, vznikla v roce 1977 filmová adaptace s Richardem Burtonem a Peterem Firthem v hlavních rolích.

„VŠECHNY POSTAVY A UDÁLOSTI VE HŘE EQUUS JSEM SI VYMYSLEL – AŽ NA ZLOČIN SAMOTNÝ; A DOKONCE I TEN JSEM UPRAVIL TAK, ABY TO BYLO V DIVADELNÍCH ROZMĚRECH PŘIJATELNÉ. NYNÍ JSEM VDĚČNÝ ZA TO, ŽE SE KE MNĚ DETAILY SKUTEČNÉHO PŘÍBĚHU NIKDY NEDOSTALY, JELIKOŽ JSEM SE VE SVÉM BÁDÁNÍ ZAČAL ČÍM DÁL VÍC UBÍRAT JINÝM SMĚREM.“

Titul si vybral režisér Martin Čičvák, který už dvacet let spoluvytváří podobu Činoherního klubu; EQUUS je na tomto jevišti jeho devatenáctou premiérou. Martin Čičvák má se hrou EQUUS spojený jeden z prvních zážitků z divadla, když mu bylo patnáct let:

„PAMATUJU SI HLAVNÍHO PŘEDSTAVITELE, JAK BYL POUTAVÝ, JAK JSME NA NĚM VISELI A ŠLI S NÍM. TUHLE EMOCI BYCH CHTĚL DO INSCENACE PŘENÉST.“

 

Autorskou hračku – chobotnici – přímo pro inscenaci vytvořila Ivana Burýšková.

 

„OBLÍBENÝ EQUUS V ČINOHERNÍM KLUBU VYNECHÁVÁ ZNÁMÉ REALISTICKÉ PRVKY – TEDY KONĚ A VE HŘE PŘEDEPSANÉ NAHÉ SCÉNY. NEPOTŘEBUJE JE. NABÍZÍ SKVĚLÉ HERECKÉ VÝKONY ONDŘEJE RYCHLÉHO I PAVLA KIKINČUKA, JIMŽ VELMI DOBŘE SEKUNDUJÍ I HERCI V DALŠÍCH ROLÍCH, A BUDUJE NAPÍNAVÝ, SNAD DEPRESIVNÍ, ALE HLUBOKÝ PŘÍBĚH O TEMNOTÁCH V LIDSKÉM NITRU.“

– Iva Bryndová, i-divadlo.cz

 

Prosíme rodiče, aby vzhledem k tématu hry zvážili návštěvu svých nezletilých dětí.

 

Martin Dysart
Pavel Kikinčuk

Alan Strang
Ondřej Rychlý

Dora Strangová
Lada Jelínková

Frank Strang
Jan Sklenář

Hesther Salomonová
Lenka Skopalová

Jill Masonová
Anna Kameníková