Danny Robins
2:22 – DUCHAŘSKÝ PŘÍBĚH

NEJBLIŽŠÍ UVEDENÍ

26. 9. čt 19:30

29. 9. ne 19:30

5. 10. so 19:30

22. 10. út 19:30

zájezd Děčín

25. 10. pá 19:30

"Věříš mi?" Vztahový thriller.

Jenny a Sam se spolu se svou malou dcerkou čerstvě nastěhovali do starého viktoriánského domu, který rekonstruují. První noci v neznámém a v ještě nezabydleném prostředí jsou lehce děsivé. Jenny je přesvědčená, že každou noc přesně ve 2:22 se z dětské chůvičky ozývají kroky – někdo chodí okolo postýlky. Je možné, že v domě straší? Sam, který je vědec, je pouze ochotný připustit, že cokoli může být slyšet, se dá jednoznačně rozumně vysvětlit.

A tak během kolaudačního večírku, na který přijde jejich kamarádka Lauren se svým novým partnerem Benem, po pár skleničkách vína padne rozhodnutí, že všichni zůstanou vzhůru. Až do 2:22… a pak se uvidí.

Čemu věříte vy? A máte odvahu zjistit pravdu?

Napínavý a zábavný thriller, u jehož sledování nezáleží na tom, jste-li spíš skeptik, nebo na duchy věříte.

LAUREN: TO BY TĚ ZABILO UDĚLAT KOMPROMIS? ŘÍCT JÍ: DOBŘE, MOŽNÁ JSI NĚCO FAKT SLYŠELA?

SAM: TO JE ŠIKMÁ PLOCHA. UVĚŘÍŠ NA DUCHY, A CO DÁL? ZEMĚ JE PLACATÁ, KLIMATICKÁ ZMĚNA NEEXISTUJE. A ŽIDI OVLÁDAJÍ SVĚT!

Danny Robins je britský dramatik, scenárista a novinář. V současnosti je především známý jako tvůrce velice populárních a oceňovaných podcastových sérií BBC THE BATTERSEA POLTERGEIST a THE WITCH FARM, ve kterých kombinuje dokument s dramatickou formou, a taky UNCANNY, kde s přímými svědky a nezávislými odborníky rozebírá a zkoumá duchařské a další paranormální zážitky a události.

Prvním impulzem napsat hru 2:22 – DUCHAŘSKÝ PŘÍBĚH pro Dannyho bylo, když se mu kamarádka, do které by to nikdy neřekl, svěřila, že viděla ducha. Zaujalo ho, jak diametrálně odlišně na to reagovali ostatní. Hra měla premiéru v srpnu 2021 v Noel Coward Theatre na West Endu a okamžitě se stala hitem.

V Činoherním klubu hru inscenuje režisér Braňo Holiček, který stojí za naší úspěšnou inscenací OŠKLIVEC:

„Za prve si myslím, že je ta hra skvěle napsaná. A to, co mě na ní strašně zaujalo, je střet těch dvou pohledů na svět – jednoho naprosto racionálního, skeptickýho a druhýho, kterej připouští existenci něčeho, co nás přesahuje. Ve výsledku ta hra není tolik o tom, jestli v tom domě straší nebo ne, nebo jestli duchové existujou nebo ne. A to mi na tom přišlo strašně zajímavý.“

Český překlad Michala Zahálky vznikl pro Činoherní klub. Inscenace je českou premiérou hry i jejího autora.

BEN: BUDE TO ZNÍT ASI BLBĚ, ALE PROČ MUSÍ EXISTOVAT NĚJAKÝ VYSVĚTLENÍ? PROČ BY TO NEMOH BEJT PROSTĚ DUCH?

 

„NA DOMÁCÍCH DIVADELNÍCH JEVIŠTÍCH NAJDETE MÁLOCO PODOBNĚ SUGESTIVNÍHO. (…) TADY SE DIVADLO DOTAHUJE NA SUGESTIVNOST FILMU, NA ONEN DOBŘE ZNÁMÝ MIX MRAZENÍ V ZÁTYLKU A UVOLNĚNÉHO SMÍCHU POTÉ, CO TY NEJHRŮZNĚJŠÍ SITUACE POMINOU. TOUTO CESTOU SE VYDÁVÁ I INSCENACE 2:22 – DUCHAŘSKÝ PŘÍBĚH A ČINÍ TAK S BRAVUROU. A S TAKOVOU POINTOU, ŽE VÁS MOŽNÁ PŘIMĚJE ZAJÍT SI NA PŘEDSTAVENÍ JEŠTĚ JEDNOU.“

– Irena Hejdová, Deník N

„DUCHAŘSKÝ PŘÍBĚH JE ROZHODNĚ TIP NA DOBŘE STRÁVENÝ VEČER. A TO JAK DÍKY MLUVNÉMU PŘEKLADU MICHALA ZAHÁLKY, REŽISÉRU HOLIČKOVI, TAK I JÍM VEDENÝM HERCŮM.“

– Radmila Hrdinová, Novinky.cz

 

Činoherní klub uvádí vlastní produkci hry 2:22 – DUCHAŘSKÝ PŘÍBĚH Dannyho Robinse. Původními producenty byli Tristan Baker a Charlie Parsons ze společnosti Runaway Entretainment a dále Isobel David a Kater Gordon.

Uváděno po dohodě se společností Music Theatre International Europe Limited.

 

Upozornění: V inscenaci se v souladu s uměleckým záměrem na jevišti kouří. (Kouří se za scénou a oproti jiným inscenacím skutečně v minimální míře.)

 

Jenny
Romana Widenková

Lauren
Markéta Stehlíková

Ben
Jan Hájek

Sam
Václav Šandapřeklad
Michal Zahálka

režie
Braňo Holiček

dramaturgie
Markéta Kočí Machačíková
Kateřina Popiolková

scéna
Nikola Tempír

kostýmy
Lenka Hollá

hudba
Milan Pastyřík

lighting & sound design
Milan Pastyřík

Děkujeme:
Vendula Holičková,
Monika Zavřelová, Amy Guenther,
Mia a Bella Tempírovy,
Marek a Ida Hollí,
Marcela a Tomáš Odvárkovi,
Marcela a Jiří Machačíkovi.