Tennessee Williams
KOČKA NA ROZPÁLENÉ PLECHOVÉ STŘEŠE

NEJBLIŽŠÍ UVEDENÍ

14. 9. so 19:30

4. 10. pá 19:30

14. 10. po 19:30

"Když svůj život prose*eš, novej nemaj." Žánr: rodinná oslava.

Manželé Maggie a Brick přijeli na rodinnou usedlost na jižanské plantáži na oslavu narozenin jeho otce alias „taťky“. Je dusno; cosi stále visí ve vzduchu a bouřka je v nedohlednu. A každý má nějaké tajemství – nebo alespoň neříká úplnou pravdu.

BRICK: ČAS OD ČASU ŘEKNEŠ: „PODÍVEJ SE, BRICKU, MUSÍME SI PROMLUVIT.“ ALE KDYŽ SPOLU MLUVÍME, NIC SI NEŘEKNEME. NIC. SEDÍŠ V KŘESLE, NĚČÍM SE CHLUBÍŠ, A JÁ PŘEDSTÍRÁM, ŽE TĚ POSLOUCHÁM. SNAŽÍM SE PŘEDSTÍRAT, ŽE POSLOUCHÁM, ALE MOC NEPOSLOUCHÁM. PROMIŇ, KOMUNIKACE JE – TĚŽKÁ VĚC A – NÁM DVĚMA TO PROSTĚ SPOLU NĚJAK-

Jak se vypořádat s tím, když nesplňujeme představy a očekávání druhých? A co když nejsme schopni naplnit ani ta svoje? Co když jsou stará pravidla nefunkční? Všechno pálí, ale přesto je problém pohnout se z místa?

MARGARET: V JEDNOM KUSE SE CÍTÍM JAKO KOČKA NA ROZPÁLENÝ PLECHOVÝ STŘEŠE!

BRICK: TAK Z NÍ SESKOČ, MAGGIE! TAK Z TÝ STŘECHY SESKOČ! TO KOČKY UMĚJ, SKOČEJ, DOPADNOU NA VŠECHNY ČTYŘI A NIC SE JIM NESTANE!

Hra KOČKA NA ROZPÁLENÉ PLECHOVÉ STŘEŠE se řadí mezi novodobou klasiku. Tennessee Williams ji napsal mezi roky 1953 a 1955 a získal za ni mimo jiné Pulitzerovu cenu.

Pro režiséra Martina Čičváka je to druhé setkání s tímto autorem. Navazuje jak na svou inscenaci SKLENĚNÉHO ZVĚŘINCE v bratislavském Divadle Aréna, tak v kontextu Činoherního klubu také na inscenaci Ladislava Smočka TRAMVAJ DO STANICE TOUHA.

„SPOLEČNOST JE TAK INTENZIVNĚ POLARIZOVANÁ, A TY DVĚ SKUPINY SE UŽ VŮBEC NEDOKÁŽOU DOMLUVIT, UŽ VŮBEC NEMAJÍ SPOLEČNÝ JAZYK. POŘÁD SE HÁDAJÍ A VZDALUJÍ SE OD SEBE. BREXIT, TRUMPOVCI, BIDENOVCI, POPÍRAČI; KLIMATICKÁ ZMĚNA ANO, KLIMATICKÁ ZMĚNA NE. TO VŠECHNO DO SEBE NARÁŽÍ A LIDSTVO ZAČÍNÁ PŘEŠLAPOVAT JAK KOČKA NA ROZPÁLENÉ STŘEŠE. V TÉ HŘE ŽÁDNÁ FIGURA NEVÍ, CO SI SE SEBOU V NEURÓZE POČÍT. NA NEURÓZU, KTERÁ V TÉ HŘE JE, SE TĚŠÍM, PROTOŽE SI MYSLÍM, ŽE JI MÁM I JÁ. BUDEME ANALYZOVAT, CO NÁS DĚLÁ TAK INTENZIVNĚ NESPOKOJENÝMI, NEVYROVNANÝMI. BUĎ NAZKOUŠÍME KOČKU NA ROZPÁLENÉ PLECHOVÉ STŘEŠE, A ULEVÍ SE NÁM, NEBO BUDEME MUSET NA SEDM LET DO TIBETU.“

V inscenaci hry v překladu Zuzany Joskové uvidíte Annu Fialovou, Jana Hájka, Naďu Konvalinkovou, Vladimíra Kratinu, Gabrielu Míčovou Matěje Dadáka.

 

„DLOUHO JSEM V DIVADLE NEVIDĚL HERECKÉ VÝKONY TAK VYROVNANÉ A PŘESVĚDČIVÉ.“ 

– Jan Kolář, Divadelní noviny

„SÁZKA NA ZCELA JINOU KLASIKU VYŠLA SKVĚLE. ČIČVÁK WILLIAMSOVU HRU REŽÍRUJE ZCELA NENÁPADNĚ, JE SI DOBŘE VĚDOM, ŽE JEJÍ SÍLA PLNĚ SPOČÍVÁ V DIALOZÍCH MEZI VŠEMI POSTAVAMI.“ 

– Tomáš Šťástka, idnes.cz

 

Upozornění: V inscenaci se v souladu s uměleckým záměrem na jevišti kouří.

Prosíme rodiče, aby vzhledem k tématu hry zvážili návštěvu svých nezletilých dětí.


partner inscenace:

 

Margaret
Anna Fialová

Brick
Jan Hájek

Mae
Gabriela Míčová

Gooper
Matěj Dadák

Mamča
Naďa Konvalinková

Taťka
Vladimír Kratina

Doktor Baugh (ze záznamu)
Ondřej Brousek

Děti (ze záznamu)
Anna Vyčítalová
Mikuláš Čížek
Max Budiman
Šimon Fridrichovský
Marie Rösslerová
Viktor Čičvák
Karla Čičváková
Oliver Čičvákpřeklad
Zuzana Josková

úprava
Martin Čičvák

režie
Martin Čičvák

dramaturgie
Kateřina Popiolková
Markéta Kočí Machačíková

scéna
Tom Ciller

kostýmy
Nina A. Stillmark

hudba
Ondřej Brousek

zpěv  Tonya Graves

kytara  Peter Binder

ostatní  Ondřej Brousek

 

Děti jsou většinou členy DISMANOVA ROZHLASOVÉHO DĚTSKÉHO SOUBORU. Děkujeme za spolupráci jim, rodičům i vedení souboru.