Nina Raine
KONSENT

NEJBLIŽŠÍ UVEDENÍ

24. 3. pá 19:30

25. 3. so 19:30

29. 3. st 19:30

"Nikdy nebudeš vědět, jaký to je, dokud se to nestane tobě." Ano je ano. Ne je ne. Nebo ne?

Dva kamarádi proti sobě stojí u soudu jako právní zástupci obžaloby a obhajoby. Nejasný případ znásilnění se jich osobně netýká a jako profesionálů by se jich ani dotýkat neměl. Klíčovou svědkyní je žena, jejíž život a svět je přece na hony vzdálený tomu jejich. Je ale úplně vyloučené, že by se jim něco podobného mohlo stát? Když si svléknou talár a přijdou domů, nemají co skrývat?

Je správné mít tajemství, a je možné je nemít? Jak velký je prostor mezi pravdou a lží, a máme právo nevypovídat? Jak různě se důkazy jeví v různém světle? A jak dobře známe svého partnera? Je dohoda to, když vyjádříme souhlas, nebo stačí, když neřekneme ne? Systém a pravidla jsou v pořádku, dokud se na té druhé straně neocitnete právě vy…

Tragikomedie o tom, jak je těžké (nejen) v sexu rozpoznat hranice a (nejen) u soudu hledat zastání a spravedlnost. O tom, že si nemůžeme být jistí ničím, zejména sami sebou ne. O tom, jak se běžně vzájemně nenápadně znásilňujeme, drobně se nutíme a z různých důvodů ohýbáme, děláme kompromisy, a možná si to vůbec neuvědomujeme. A o tom, že pravda může mít víc verzí, a přitom nebýt lží.

Britská divadelní režisérka Nina Raine debutovala jako dramatička hrou RABBIT v roce 2006, za kterou získala řadu cen. Její další tituly taky zaznamenaly úspěch a byly přeloženy do několika jazyků. KONSENT (CONSENT) je její čtvrtá hra; poprvé ji uvedlo Národní divadlo v Londýně v dubnu 2017.

Českou premiéru hry KONSENT v překladu a režii Šimona Dominika plánujeme na konec března 2023.

V inscenaci si zahrají Ondřej Rychlý, Marta Dancingerová, Vojtěch Kotek, Sandra Černodrinská, Ondřej Novák, Elizaveta MaximováLada Jelínková.

 

Reálie z právního prostředí konzultujeme s Mgr. Ivem Suchomelem z Advokátní kanceláře Suchomel-Suchomelová.

 

premiéra 24. 3. 2023