Matt Charman
VEČER NA PSÍCH DOSTIZÍCH

"Napřed ten kůň, a teď tohle - dyť bylo všecko tak pěkně nalajnovaný, kde se to ku*va pos*alo?" Černá komedie o velké touze aspoň někdy něco vyhrát.

Má to být velký večer. Po večeři s bráchou sezval Carl k sobě do bytu kámoše z autodílny, se kterými založili čtyřčlenný syndikát a složili se na dostihového psa – každý jednu nohu. „Jejich holka“ má dneska první závod a může jenom mile překvapit. Jejich vysněný večer však s nevítaným návštěvníkem vezme nečekaný směr.

LIONEL: TO JE TEDA DEN. NAPŘED TEN KŮŇ, A TEĎ TOHLE – DYŤ BYLO VŠECKO TAK PĚKNĚ NALAJNOVANÝ, KDE SE TO KU*VA POS*ALO?

Jak se může zvrhnout jedna taková neškodná pakárna? Co můžeme ovlivnit a s čím nenaděláme nic? Máme právo vzít spravedlnost do svých rukou, když se svět netočí podle našich představ? Kam až ustoupit a kdy je správné nemlčet – a ozvat se? Kdy je třeba riskovat a jednat? A jak rozlišit, co je důležité, co všechno je v sázce a kdy jde možná o život?

Hra o jednom absurdním podniku, o tom, jak jsou nebezpečné předsudky a zaslepenost, a o velké touze aspoň někdy něco v životě vyhrát.

CHALKY: NÁM JE TO JEDNO. MY JSME V POHODĚ, NIC JSME NEVIDĚLI.

Matt Charman je britský dramatik, scenárista a producent. Za původní scénář k filmu Stevena Spielberga MOST ŠPIONŮ (2015) byl nominovaný na Oscara. Deset let předtím by si na něj patrně nikdo nevsadil: myl auta v autodílně a zapisoval si útržky rozhovorů, které zaslechl. Tak vznikla jeho první hra VEČER NA PSÍCH DOSTIZÍCH (A NIGHT AT THE DOGS, 2004), kterou přihlásil do soutěže pro začínající dramatiky. A mezi 700 dalšími – vyhrál.

„NIC NENÍ NEMOŽNÉ. UVĚDOMIL JSEM SI, ŽE JE KLÍČOVÉ TENHLE POCIT NEZTRATIT.“

VEČER NA PSÍCH DOSTIZÍCH si k inscenování vybral režisér a umělecký šéf Činoherního studia v Ústí nad Labem David Šiktanc:

„ŽÁNROVÉ NEUKOTVENÍ NEBO JAKÁSI PRUŽNOST V TOM, JAK SE DO SEBE ŽÁNRY PROLÍNAJÍ, JE – MYSLÍM – I JEDEN Z DŮVODŮ, PROČ JSME SE PRO TU HRU ROZHODLI V ČINOHERNÍM KLUBU. JE TO AŽ TAKOVÁ ZNAČKA – TRADEMARK MNOHA VĚCÍ, KTERÉ TADY VZNIKLY. SAMOZŘEJMĚ DOMINANTNĚ SKRZ ONDŘEJE SOKOLA A JEHO VELKÝ PŘÍKLON K ANGLOSASKÉ DRAMATICE, KTERÁ S TÍMTO PRACUJE. A VEČER NA PSÍCH DOSTIZÍCH V TÉTO LINII JDE TAKY.“

V inscenaci v překladu Pavla Dominika hrají Vasil Fridrich, Šimon KrupaOndřej MalýJan HolíkMartin Finger.

 

„HRA PŘINÁŠÍ ŘADU SILNÝCH TÉMAT, KTERÁ ŠIKOVNĚ ROZEHRÁVÁ. (…) PO HERECKÉ STRÁNCE ZDAŘILE OBSAZENO, CHEMIE MEZI HERCI FUNGUJE, JAK MÁ, A CELÁ SKUPINA PODÁVÁ VELMI DOBRÝ VÝKON.“ 

– Jan Pařízek, i-divadlo.cz

 

Upozornění: V inscenaci se v souladu s uměleckým záměrem na jevišti kouří.

Prosíme rodiče, aby vzhledem k tématu hry zvážili návštěvu svých nezletilých dětí.

 

Carl
Vasil Fridrich

Danny
Šimon Krupa

Chalky
Ondřej Malý

Lionel
Jan Holík

Paul
Martin Fingerpřeklad
Pavel Dominik

režie
David Šiktanc

dramaturgie
Markéta Kočí Machačíková
Kateřina Popiolková

scéna
Jan Štěpánek

kostýmy
Juliána Kvíčalová

hudba
Ondřej Švandrlík

režijní stáž Kateřina Volánková

děkujeme:
Václav Šanda,
Chelsea,
Tereza Veselá,
Ondřej Smetana,
Excalibur,
Zuzana Daňková,
hanspaulský tým R.I.P. „B“