Ladislav Smoček
PODIVNÉ ODPOLEDNE DR. ZVONKA BURKEHO
27. 3. čt 19:30
Proslulá psychologická groteska o lidumilovi, který se málem stane několikanásobným vrahem.
Nejproslulejší hra spoluzakladatele, kmenového autora a režiséra Činoherního klubu Ladislava Smočka. Psychologická groteska o lidumilovi, který se málem stane několikanásobným vrahem, byla přeložena do čtrnácti jazyků, hrála se ve většině evropských zemí, ale i v Latinské Americe. Ladislav Smoček ji napsal v roce 1965 a v Činoherním klubu ji poprvé uvedl na jaře 1966. V době normalizace byla tato lidská komedie označena za nelidskou a v Činoherním klubu se hrát nemohla. Na jevišti našeho divadla se znovu objevila v lednu 1990 – a hraje se dodnes.
Příčina její popularity nepochybně tkví v jejím originálním humoru, který má mnoho společného s absurdním humorem a gerontologickými studiemi Smočkových prvních povídek. V PODIVNÉM ODPOLEDNI DR. ZVONKA BURKEHO se vedou legrační řeči, od nichž lze abstrahovat k studentské ironii i profesorskému školometství. Devatenácté století a jeho ideologie i pozdní romantismus strašící v Burkeho pseudoušlechtilém a vlasteneckém žvanění (však na zdi jeho pokojíku zbytečně nevisí portréty Čelakovského a Dumase staršího) se ostře střídá s peprným výrazem, černým viděním i pružným skokem z vysokého tématu k tomu nejnižšímu a zase zpět. Ryzost charakteru je konfrontována s pěkným chrupem, věda a lidumilství s žlázami s vnitřní sekrecí.
Člověk je pln ideálů a dobré vůle. Dokud se všechno daří. Ale projeví se jako sobec, pokrytec a intrikán, když jsou jeho zájmy ohroženy. Ublížen ve svých citech, začne ubližovat druhým.
Člověk chce být ušlechtilý a dobrý, ale životní okolnosti prostě takové zpravidla nejsou a ohrožují jeho Já, jeho jistotu. A tehdy se projeví jeho povaha, jaká skutečně je a v takových okamžicích být musí: brání se všemi prostředky jako pes, kterému berou kost.
Nepodlehnout tomu dokáže jen málokdo: stojí to příliš mnoho sil a sebeovládání. Deklarovaná morálka člověka se ukáže jen tehdy jako pravdivá, když obstojí ve zkouškách konkrétních životních situací – jestliže ne, byl to jen sebeklam.
Vladimíra Smočková
V základě hry Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho je smutek. Smutné věci mohou být veselé a naopak. A silný akt v nás může vyvolat veselí plynoucí z tohoto násilí. Burke není jediný egoista, všechny postavy jsou více nebo méně egoisty.
Ladislav Smoček
„KULTOVNÍ ZÁLEŽITOST! SPECIFICKÁ GROTESKA, V NÍŽ SE SKVĚLE UPLATŇUJE OSOBITOST B. POLÍVKY.“
– Pavel Širmer, i-divadlo.cz
„BURKE JE STÁLE PEVNOU SOUČÁSTÍ REPERTOÁRU. LADISLAV SMOČEK SE NA PŘEDSTAVENÍ CHODÍ DODNES DÍVAT. “
– Veronika Bednářová, reflex.cz
Upozornění: V inscenaci se v souladu s uměleckým záměrem na jevišti kouří.
Burke
Boleslav Polívka
Svatava
Ivana Chýlková
Outěchová
Jaromír Dulava
Tichý
Ondřej Vetchý
Václav
Marek Taclík
premiéra 29. 1. 1990
délka představení 2:15
přestávka ano
inspice
Markéta Řezáčová
nápověda při zkouškách
Irena Fuchsová
světla
Milan Pastyřík
Petr Taclík
Petr Olša
zvuk
Zdeněk John
Milan Pastyřík
Radek Šebele
masky
Zuzana Báťková
Lucie Lukešová
Vendula Odvárková
garderoba
Veronika Čejková
Michaela Vítková
Ladislava Koukalová
stavby
Marian Fiedler
Tomáš Madar
Tomáš Olejník
Jan T. Urant
Martin Voves