DS RESERVÉ
zRÁDCI LIDU

Proces nejen s Miladou Horákovou.

Činoherní klub uvádí:

ZUŠ F. L. Gassmanna / Most

DS RESERVÉ

Režie: Pavel Skála / Dramaturgie: Pavel Skálakolektiv / Světla: Kristýna Mlatečková / Zvuk: Pavel Skála / Hrají: Veronika Bíbová, Jan Dinstpír, Anna Dobdová, Barbora Gréeová, Leona Houdková, Leontýna Krejčová, Barbora Lecková, Matouš Rybák, Jan Samčík, Eliška Snopková, David Stejskal, Lucie Trilčová.

K INSCENACI:

„Proces s Miladou  Horákovou a spol. byl pouze jedním z několika set politických procesů v letech 1948-1954. Rovněž jeho oběti se řadili mezi více než dvě stě tisíc občanů se stejným nebo podobným osudem. Přesto v historii politických procesů a v zakladatelském období komunistického režimu zaujímá zvlášť významné místo. Spolu s procesy následnými byl počtem obětí a krutostí vynesených rozsudků největším procesem v poválečném Československu. Na jeho výrobě se velmi aktivně podíleli sovětští poradci. V “výrobní technologii” představoval jakýsi mezník, předobraz konstrukce a přípravy dalších velkých veřejných procesu. Včetně organizované kampaně veřejného hněvu a volání po krvi.“ (Karel Kaplan – Největší politický proces, M. Horáková a spol.)

O SOUBORU:

DS Reservé se od roku 2014 věnoval především autorské tvorbě, ve které se přirozeně zabýval aktuálními tématy. V roce 2019 poprvé lehce zabrousil do světa dokumentárního divadla skrz příběh Malaly Yousafzai. Letos se složení souboru lehce proměnilo, ale chuť jít tímto směrem a objevovat dosud neznámé se umocnila.

P.S.:

Soud lidu

Cynická zvrhlost, s níž pomlouvá smečka záškodníků a špionů, stojící před soudem lidu, o svých zločinných cílech – to je nejostřejší a nejpodlejší zkušenost z tohoto procesu. Tito vyvrhelové se ještě nedávno halili do ušlechtilých masek. Tito vyvrhelové ještě nedávno odívali své rozvratnické a špionské záměry, namířené proti šťastnému životu našich pracujících, do “ušlechtilého“ pláště liberalistických frází. Mluvili často o svobodě. Dnes otevřeně, s odporným cynismem hovoří o svém skutečném pojetí svobody, které měli, o “svobodě“ ve stínu amerických tanků. (Rudé Právo, 8. 6. 1950)

Ludmila Brožová-Polednová: Mě kdo zná, tak ví, že jsem člověk spravedlivej. Já jsem nikdy nikomu nechtěla ublížit nespravedlivě. Možná, že kdybych to dneska četla, tak bych řekla, že to bylo zbytečně tvrdý.

Plzeňský deník: A nemáte výčitky, že jste byla mezi těmi lidmi, kteří poslali tu nevinnou ženskou na smrtLudmila Brožová-Polednová: Ne, podívejte se, jak já to měla vědět. Po tom roce 1956, když něco bylo, jsem se ptala ještě Viesky, jestli je to v pořádku a on mi řekl, ať si nedělám starosti, že to je jejich věc. Tam nějaká činnost byla. Já jsem hájila republiku. (Plzeňský deník, 5. 6. 2008).

Marta Semelová: Proces s Horákovou byla smutná událost, ale to je vše. Navíc se ke všemu přiznala. Redaktor: Všichni víme, že přiznání byla vynucená. Marta Semelová: O tom silně pochybuju.

Marta Semelová: Když sleduju, kdo byl takzvanou obětí komunistického režimu, tak to kolikrát vypadá, že obětí je víc lidí, než má tato země obyvatel. Takže ta čísla jsou značně nadsazená. (Hydepark, 13. 2. 2014)

Přehlídka amatérských divadelních souborů v roce 2021 se uskutečňuje za finanční podpory MK ČR.

 

 


premiéra 19. 6. 2021