Činoherní klub, Ve Smečkách 26, Praha 1

SOPRANISTKY - Rozhovory s hudebníky

SÁRA MARKOVÁ BUKOVSKÁ / hudební nastudování, piáno

Milá Sáro, v Činoherním klubu nyní pracujete na inscenaci Sopranistky, a to ve spojení s hudbou, která má při představení zaznít, a s kapelou, která tu bude naživo hrát. Můžete, prosím, přiblížit, v čem spočívá Vaše úloha při zkoušení hry a s jakou kapelou se setkáme v inscenaci?
Teď jsme s holkama ve fázi korepetic. Nemají to lehké. Všechny písně s nimi zkouším v dost složitém vícehlasu. Vyžaduje to hodně práce, ale výsledek bude, doufám, stát za to. V inscenaci máme samé dobré zpěvačky, a tak je nešetřím. Veškerou hudbu zkouším s šestičlennou kapelou. Dvoje klávesy, baskytara, elektrická a akustická kytara, bicí, housle. Muzikanty máme ty nejlepší. Řada z nich bude střídat i více nástrojů. A tak uslyšíme i woodwind, sax, nebo třeba kvinton. Zvukově se chci přiblížit osmdesátým letům kapely ELO, jejíž písně v představení také zazní.

Můžete prozradit, čím Vás zaujaly Sopranistky, divadelní adaptace románu Alana Warnera?
Teď bych to nerada zakřikla, ale myslím, že Sopranistky budou zajímavé představení. Taky doufám, že to bude sranda!
Tak „tfuj tfuj – Zlomme vaz“. Majitelka čtyř palců. Sára.

Děkujeme za rozhovor (peh)
(úryvek z rozhovoru  Činoherního čtení Únor 2019)
 

Dvě otázky pro další členy kapely THE CHUTES
1.    V Činoherním klubu hrajete v inscenaci Sopranistky. Kde jinde Vás ještě můžeme slyšet hrát?
2.    Kdo je Vaší oblíbenou zpěvačkou na české či světové hudební scéně? Čím Vám učarovala?


ANNA ROMANOVSKÁ FLIEGEROVÁ / housle
1.    
Krom toho, že jsem stálou členkou Komorního orchestru BERG, mě můžete vidět v roli Šumaře na střeše ve stejnojmenné inscenaci plzeňského Divadla J. K. Tyla. Již několik let hraji představení Miluji tě, ale, které teď po několikerém střídání scén zakotvilo v Divadle Palace. Věnuji se i poměrně netradičnímu koncertnímu útvaru, kterým je improvizace, můžete na mě tedy narazit například v Literární kavárně v Řetězové ulici, jak tam se svými kolegy improvizuji k němým filmům z počátku 20. století.
2.    
Mojí nejoblíbenější zpěvačkou je moje maminka, protože mi svým zpěvem otevřela dveře do světa, a to nejen do světa hudby.

GABRIELA VERMELHO / housle
1.    
Hraju a zpívám koncerty se svou kapelou GaRe a smyčcovým kvartetem Gadrew Way. Pravidelně hostuji jako zpěvačka v Escualo quintetu, tento soubor se věnuje argentinskému tangu. Účinkuji v Laterně Magice v představení Malý princ v roli Královny noci. V kladenském divadle hraji roli Křídlovky v přestavení Romance pro křídlovku. Zbytek možno dohledat na mém webu nebo facebookovém profilu.
2.    
Oblíbených zpěvaček mám víc, většinou zahraniční zpěvačky. Takové, které zpívají vlastní tvorbu, hudbu a texty. Které se odlišují od hlavního a středního proudu, protože mně jsou nejbližší, promlouvají skrze svou hudbu k mému srdci a duši nejvíce...

JAROSLAV FRIEDL / kytara
1.
Hudební divadlo Karlín (Čas růží, Sestra v akci, Legenda jménem Holmes), Studio DVA (Evita, Šíleně smutná princezna), divadlo ABC (Šedesátky, Tančírna, Proč muži nemluví a ženy neumějí číst v mapách). Dále příležitostná vystoupení v pražských jazzklubech.
2.
Jako první mě napadla Tina Turner, a asi mi učarovala tím, že mě napadla jako první  .

LUKÁŠ PELIKÁN / kytara
1.    
Můžete mne slyšet v divadle Studio DVA, kde hraji na kytaru v muzikálovém představení Evita a Šíleně smutná princezna, dále v orchestru muzikálového provedení pohádky Tři oříšky pro Popelku, v kapele zpěvačky Lenky Nové, v současné době plesů často v taneční kapele Gurmania Band, příležitostně v kapele Yo Yo Band, v koncertním provedení písní s texty Michala Horáčka, v Orchestru Karla Vlacha, v jazzovém Nonetu Václava Kozla, dále v klubech a na festivalech v seskupení písničkáře Hanuše Velebného & HDP, v obnovené kapele Country Beat, v duu nebo triu Carolline s mojí ženou Karolínou a kytaristou Josefem Štěpánkem.
2.    
Mojí nejoblíbenější zpěvačkou je moje žena :) Učarovala mi nejen svým zpěvem tak, že jsem si ji musel vzít… Mám hodně oblíbených zpěvaček, nemohu to zúžit pouze na jednu, ale nemohu říct, že by mi přímo učarovaly, prostě je rád poslouchám, ať už z důvodu toho, jaké písně zpívají a jak, jaké mají kolem sebe doprovodné hráče, jestli zpívají své písně nebo interpretují písně převzaté. Na naší scéně mám oblíbenou Lenku Novou, Lenku Dusilovou, také Evu Burešovou, která několikrát zpívala písně na koncertech s Michalem Horáčkem, při té příležitosti nemohu zapomenout na Janu Lotu. Dále mám rád zpěvačky z období, kdy se jazz hrál v rádiu běžně, ne jako menšinový žánr, třeba Yvettu Simonovou, Juditu Čeřovskou, Evu Pilarovou, Evu Olmerovou a určitě jsem na někoho zapomněl. Ze zpěvaček zahraničních vyhledávám nejčastěji Alison Krauss, K. D. Lang, Lucindu Williams, Dianu Reeves, Cassandru Wilson, Joni Mitchell, Carol King, z mladších například Adele a italskou zpěvačku Annu Tatangelo.

MAREK MARIAN LEŽDÍK / baskytara
1.    
V Support Lesbiens, v divadle Studio Dva, s Yvonne Sanchez a se zpěvačkou Veronikou Morávkovou.
2.    
Veronika Morávková, která má krásné texty, originální barvu hlasu a velmi příjemný projev. Určitě také Yvonne Sanchez. Ze světové scény mě nejvíc baví Eva Cassidy a Diana Krall, které mi učarovaly ze stejného důvodu.

PAVEL RAZÍM / ELEKTRICKÉ BICÍ, MELODICKÉ NÁSTROJE
1.    
Můžete mě slyšet hrát všude tam, kde se nebojí mě angažovat. Tímto blahopřeji Činohernímu klubu k nemalé dávce odvahy.
2.    
Mojí oblíbenou zpěvačkou je v podstatě každá, která si mě vybere jako svého bubeníka. Tím prokáže svůj velmi vybraný vkus, jímž mi zcela učaruje.

JOSEF KRŮŠEK / ELEKTRICKÉ BICÍ, MELODICKÉ NÁSTROJE
1.    
Můžete mě slyšet hrát v kapelách Čejka Band a TaHiMel, kde působím momentálně nastálo. Také působím na opačné straně barikády, a to jako zvukař. Věnuji se nahrávání, a to jak vážné hudby v rámci studia na HAMU v oboru zvuková tvorba, tak i hudby populární. Jako zvukař ozvučuji živé koncerty, dřív jako dvorní zvukař Rockového klubu Kain, dnes i jako zvukař s vlastním vybavením vyjíždějící do terénu. Také dělám vlastního zvukaře některých kapel, podílím se na postprodukci při nahrávání vlastních kapel atd.
2.    
Ze zahraničních zpěvaček je to – po několikadenním zvažování – asi Angela Gossow z kapely Arch Enemy. Napadla mě proto, že je to první zpěvačka rockových a metalových žánrů, co znám, která dokázala do kapely zapadnout, aniž by svým projevem odkláněla kapelu jiným směrem, než je pro ni charakteristický. Dokázala vstoupit do kapely a stát se její součástí, ačkoli se kapela věnovala žánru, který byl v té době pro zpěvačky velmi netypický. Díky Angele a několika dalším se cesta, která byla pro zpěvačky dříve spíše neprobádaná, stala naprosto běžnou.

JAN KAREZ / syntezátor, woodwinds
1.    
Každou první středu v měsíci mě můžete vidět dirigovat J.J. Big Band ve Vinohradském pivovaru. Obvykle tam i pár věcí zpívám, a když je potřeba, hraju piáno, nebo alt saxofon. S mojí kapelou Karezza se snažím po klubech uvádět vlastní věci. Moc to nejde, tak hrajeme funk, jazz a soul na firemních večírcích. Kromě toho mám v diáři ještě několik představení v dalších pražských divadlech (Studio Dva – Šíleně smutná princezna, Evita, Funny Girl, HDK – Setra v akci) a pár exkluzivních koncertů s Karlem Gottem.
2.    
Těch zpěvaček by bylo víc, ale jedna, která mě opravdu baví, se jmenuje Chaka Khan. S touhle dámou bych si chtěl někdy zahrát. No, a když to náhodou nevyjde, tak bych moc ocenil, kdyby její píseň „Love Me Still“, kterou napsala společně s pianistou Brucem Hornsbym, zazněla na mém pohřbu, až rakev bude zajíždět za oponu.

Děkujeme za odpovědi (rap/peh)ů.