Takis Würger
STELLA

NEJBLIŽŠÍ UVEDENÍ

27. 5. čt 19:30

-Co děláte vy? -Nic. Vůbec nic. Jenom žiju. / Hra o životě a smrti.

Jeden z mnoha příběhů roku 1942. Od Ženevského jezera přijíždí mladý Fritz, aby poznal pravdu a na vlastní oči viděl válečný Berlín. Jeho pohled je ale zkreslený (ani ne tak proto, že je barvoslepý). To, co zrovna vidí a které dveře se mu otevřou, do značné míry určuje jeho švýcarský pas a otcovy peníze. Když se seznámí s tajemnou Kristin, dostane se s ní do nespoutaného světa tajných jazzových klubů, kde se pije koňak a cucají čokoládové bonbóny s pervitinem. A on by v tu chvíli přísahal, že tuhle dívku bude následovat kamkoli. Je tomu ale skutečně tak? Co když zjistí, že její příběh není takový, jakým se zdá, a falešné jméno je ta nejmenší lež?

Dramatizace kontroverzního románu nabízí trochu jiný pohled na válku a lidi, kteří se v ní ocitli a musejí se rozhodnout, co jsou ochotní obětovat a za jakou cenu.

Takis Würger je německý novinář a spisovatel. Pozornost čtenářů a kritiky si získal již svým debutem KLUB (2017). Kolem jeho druhého románu STELLA (2019), který se rovněž stal bestsellerem, se rozproudila velká debata. Takis Würger ve STELLE vychází zčásti z toho, co se skutečně stalo; textem se prolínají úryvky výpovědí ze soudního spisu vojenského tribunálu.

Adaptaci románu, která vychází z českého překladu Ivy Kratochvílové pro nakladatelství Host, připravuje pro Činoherní klub dramaturg Karel František Tománek ve spolupráci s režisérem Tomášem Loužným.

Tomáš Loužný studoval na fakultě humanitních studií UK, teorii a kritiku a později činoherní režii na DAMU. Jeho absolventskou inscenací byla adaptace románu Egona Hostovského CIZINEC HLEDÁ BYT (2018).

V inscenaci STELLA se představí Barbora Bočková, Vojtěch Hrabák, Honza Hájek, Gabriela Míčová, Vladimír KratinaPavel Kikinčuk.     

 
Prosincová skládačka

Prosincová skládačka

Ve skládačce na prosinec najdete vedle měsíčního programu pozvánku na novou inscenaci hry Petera Shaffera EQUUS v režii Martina Čičváka. Ve třech rozhovorech Vám představujeme připravovanou inscenaci STELLA: přečíst si můžete rozhovor s autorem německého románu Takisem Würgerem, s dramatizátorem a dramaturgem inscenace Karlem Františkem Tománkem i se spoluautorem dramatizace a režisérem inscenace Tomášem Loužným.   Vzpomínku jsme věnovali herečce Jiřině …
více
Lednová skládačka

Lednová skládačka

V lednové skládačce Vás, vážení diváci, zveme na novou inscenaci EQUUS s Pavlem Kikinčukem a Ondřejem Rychlým v hlavních rolích. V rozhovoru se Vám představí herec Vojtěch Hrabák, který s režisérem Tomášem Loužným v těchto týdnech zkouší roli Fritze v dramatizaci románu Takise Würgera STELLA. 17. prosince oslaví kulaté narozeniny Jaromír Dulava, člen souboru Činoherního klubu od roku 1990 podnes. S radostí a srdečnou gratulací …
více
Únorová skládačka

Únorová skládačka

Vážení a milí diváci, přestože v únoru 2021 pro Vás nemůžeme hrát, přinášíme Vám skládačku na únor. Najdete v ní pozvánku na novou inscenaci Shafferovy hry EQUUS a na dramatizaci románu Takise Würgera STELLA. Ke Stelle tu promlouvá herečka Barbora Bočková, představitelka titulní postavy. Vzpomínku jsme věnovali vynikajícímu herci Činoherního klubu Jiřímu Hálkovi. Srdečně blahopřejeme spoluzakladateli a spolutvůrci našeho divadla …
více