Takis Würger
STELLA

NEJBLIŽSÍ UVEDENÍ

19. 12. so 19:30

22. 12. út 19:30

připravujeme

Jeden z mnoha příběhů roku 1942. Od Ženevského jezera přijíždí mladý Fritz, aby poznal pravdu a na vlastní oči viděl válečný Berlín. Jeho pohled je ale zkreslený (ani ne tak proto, že je barvoslepý). To, co zrovna vidí a které dveře se mu otevřou, do značné míry určuje jeho švýcarský pas a otcovy peníze. Když se seznámí s tajemnou Kristin, dostane se s ní do nespoutaného světa tajných jazzových klubů, kde se pije koňak a cucají čokoládové bonbóny s pervitinem. A on by v tu chvíli přísahal, že tuhle dívku bude následovat kamkoli. Je tomu ale skutečně tak? Co když zjistí, že její příběh není takový, jakým se zdá, a falešné jméno je ta nejmenší lež?

Dramatizace kontroverzního románu nabízí trochu jiný pohled na válku a lidi, kteří se v ní ocitli a musejí se rozhodnout, co jsou ochotní obětovat a za jakou cenu.

Takis Würger je německý novinář a spisovatel. Pozornost čtenářů a kritiky si získal již svým debutem KLUB (2017). Kolem jeho druhého románu STELLA (2019), který se rovněž stal bestsellerem, se rozproudila velká debata. Takis Würger ve STELLE vychází zčásti z toho, co se skutečně stalo; textem se prolínají úryvky výpovědí ze soudního spisu vojenského tribunálu.

Adaptaci románu, která vychází z českého překladu Ivy Kratochvílové pro nakladatelství Host, připravuje pro Činoherní klub dramaturg Karel František Tománek ve spolupráci s režisérem Tomášem Loužným.

Tomáš Loužný studoval na fakultě humanitních studií UK, teorii a kritiku a později činoherní režii na DAMU. Jeho absolventskou inscenací byla adaptace románu Egona Hostovského CIZINEC HLEDÁ BYT (2018).

V inscenaci STELLA se představí Barbora Bočková, Vojtěch Hrabák, Honza Hájek, Lucie Žáčková, Vladimír KratinaPavel Kikinčuk.     

Světová premiéra proběhne v prosinci 2020.

 

premiéra 19. 12. 2020