Rozhovor: TAKIS WÜRGER (autor románu Stella)

Proč jste si zvolil pro Váš román příběh Stelly Goldschlagové, židovské dívky, která ve válečném Berlíně spolupracovala s Gestapem a udala několik stovek lidí, kteří se pro svůj židovský původ museli skrývat před nelidským nacistickým pronásledováním a kteří tak její zradou přišli o život?
Před pěti lety jsem s kamarádem navštívil divadelní představení Kabaret, pak jsme šli na pivo a mluvili jsme o tom, jak je v té hře fascinující, že teror a krása jsou si tak blízko. Můj kamarád řekl, že je to jako v životě Stelly Goldschlagové. Já jsem to jméno do té doby nikdy neslyšel, takže jsem si ho vygooglil a ještě ten večer jsem věděl, že bych chtěl napsat román inspirovaný touto historickou postavou.

Historická Stella Goldschlagová se ve svých dvaceti letech ocitla v hrozné a po všech stránkách morálně složité situaci: Je připravena kolaborovat s nacisty, aby zachránila své rodiče před deportací? To byla otázka, na kterou jsem od začátku neznal odpověď. A věděl jsem, že bych na ni nikdy neuměl odpovědět. Ta otázka mnou otřásla. A já věřím, že takové obtížné otázky jsou dobrým začátkem k románovým rešerším.

Jakým způsobem v knize přistupujete k historickým faktům? Kým je ve Vaší knize Stella? Co se děje v jejím nitru? A co se děje kolem ní a jejích činů?
Strávil jsem rešeršemi v archivech, knihovnách a muzeích dva roky. Mluvil jsem se svědky, cestoval jsem do Izraele a do Osvětimi. V jednom zaprášeném archivu jsem našel originální soudní akta k procesu se Stellou Goldschlagovou. Byly tam i žádosti o milost psané její vlastní rukou – bylo to neuvěřitelné.
V mém románu je Stella Goldschlagová rozervaná žena, která chce zachránit své rodiče, opovrhuje nacisty, ale taky je jimi fascinovaná. Chce žít – to především, ne jenom přežívat, ale vést život, jaký si přeje.

Knihou nás provází fiktivní postava mladíka Fritze; vnímáme příběh Stelly jeho očima. Jak vznikala tato postava a v čem je pro Vás podstatná?
Studoval jsem výpovědi svědků v soudních aktech. Mluví v nich lidé, kteří jsou oběťmi Stelly Goldschlagové. Kteří kvůli této ženě byli málem zavražděni. Přes to všechno se v těchto zprávách opakovaně objevují výpovědi mužů, kteří popisují Stellinu krásu a její charisma. Proto jsem pro svůj román zvolil perspektivu muže, který se do této ženy zamiluje.

Rozhovor připravily Petra Honsová a Markéta Kočí Machačíková
(programová skládačka na prosinec 2020)
 
Rozhovor: TAKIS WÜRGER (autor románu Stella)